Na panelu frontowym znajdują się przycisk zasilania POWER oraz 3 przyciski selekcji sygnału (INPUT SELECT). Do wyboru mamy:
- MC - Obsługa wkładek Moving Magnet
- MC-HI-Z - Obsługa wkładek Moving Coil ≥50Ω
- MC-LOW-Z - Obsługa wkładek Moving Coil <50Ω
Na panelu tylnym umieszczono gniazdo sieciowe, oraz 2 pary wejść RCA służące do podłączenia odtwarzacza gramofonu z wkładką MM lub MC.
Rodzaje wkładek gramofonowych
Wkładki gramofonowe dzielą się na dwie główne grupy:
- MM - Moving Magnet
- MC - Moving Coil
Poziom sygnału z wkładki MM waha się od kilku do kilkunastu mV. W wkładkach MM zawiera się miedzy 0,2 a 0,9 mV.
Dlatego we wzmacniaczu Yaqin MS-33B mamy osobne wejścia RCA sygnału dla wkładek MM i MC.
W świecie Audio uważa się, że wkładki MC są lepsze gdyż elementem ruchomym jest cewka a nie magnes, jak to ma miejsce w wkładkach MM. Ponieważ masa cewki jest wielokrotnie mniejsza od magnesu, a co za tym idzie reakcja układu mechanicznego igła-cewka jest szybsza.
Opis charakterystyki RIAA
Zapis akustyczny na płytach gramofonowych realizuje się za pomocą rylca który nacina płytę matkę.
Prędkość rylca jest proporcjonalna do amplitudy. Aby zachować stały poziom sygnału niezależny od częstotliwości, wychylenia rylca muszą być większe przy niższej częstotliwości sygnału. Przy takim zapisie amplituda rowka byłaby bardzo duża. Zmniejszyłoby to czas zapisu na płycie gdyż odległość między rowkami zostałaby zwiększona. Także utrudniony byłby odczyt gdyż igła gramofonu musiałaby śledzić rowek o większej amplitudzie. Z wysokimi częstotliwościami jest z kolei problem poziomu szumów, gdyż w miarę wzrostu częstotliwości sygnału maleje amplituda wychyleń i tym samy maleje odstęp od szumu. Z pomocą przychodzi korekcja charakterystyki częstotliwościowej wykonana przed nacinaniem płyty matki. Natomiast w przedwzmacniaczach gramofonowych znajduje się układ korekcji o odwrotnej charakterystyce. W roku 1955 amerykańskie stowarzyszenie przemysłu fonograficznego RIAA opracowało krzywą korekcyjną, która stała się powszechnie stosowanym standardem