Przetworniki DAC służą do konwersji dźwięku zapisanego w formie cyfrowej na format analogowy. Większość źródeł dźwięku w dniu dzisiejszym to źródła cyfrowe: CD, DVD czy PC. Większość z tych urządzeń posiada już wbudowane układy DAC, często jednak zwłaszcza w tanich urządzeniach, są to układy o niskich parametrach.
Poza wyjśćiem analogowym źródło praktycznie zawsze posiada wyjście cyfrowe - optyczne lub coaxialne (w niektórych przpadkach USB). Sygnał cyfrowy z takiego wyjścia siłą rzeczy nie jest przetwarzany przez układ DA w odtwarzaczu - to właśnie tu na scenie pojawia się DAC. Sygnał w czystej postaci cyfrowej trafia do konwertera i dopiero tu następuje konwersja. Dzięki temu, nawet tani odtwarzacz CD może być doskonałym źródłem dla naszego zestawu HiFi. W przypadku PC DAC traktowany jest jako karta dźwiękowa/DAC USB.
NFB-2.32 to wysokiej jakości, w pełni dyskretny przetwornik cyfrowo-analogowy. NFB-2.32, dzięki zastosowaniu techniki Non-Feedback, bez użycia kondensatorów sprzęgających oraz ACSS (Audio-gd Current Signal System - praca w domenie prądowej), osiągnięto wysokiej jakości dźwięk o wyjątkowo neutralnym zabarwieniu pozbawionym "naleciałości" wprowadzanych przez OPA - charakterystyką spotykaną w profesjonalnych rozwiązaniach, gdzie neutralne, czyste brzmienie jest wyjątkowo istotne.
Projektant wyjątkowo dużo uwagi poświęcił kwestii zasilania, co jest niezmiernie ważne w tego typu konstrukcjach. W urządzeniu zastosowano 7 jednostek zasilających, oddzielny punkt zasilania dla części analogowej (zasilanie części analogowej jest wyjątkowo ważne, dlatego też projektant zdecydował się na niezależne zasilanie w tej części) - oraz 6 jednostek dla pozostałych elementów.
W konstrukcji zastosowano montaż przewlekany, rezystory DALE oraz kondensatory WIMA. W celu zasilania wykorzystano transformator z prostokątnym rdzeniem typu R-Core.
Jako układ odbiornika S/PDIF zastosowano Wolfson WM8805 obsługujący próbkowanie do 24bit/192kHz, jego charakterystyka jest nieco ocieplona,istnieje możliwość wymiany (jako opcja - bez dopłaty), na układ Burr-Brown DIR9001 o neutralnym zabarwieniu. Wymiany można dokonać samodzielnie (wymiana płytki drukowanej z układem).
W przypadku USB zastosowano w pełni asynchroniczny układ Tenor TE8802. Kość obsługuje próbkowanie do 24bit/192kHz i jest zgodny z UAC2 ( w przypadku Windows i MAC konieczna jest instalacja dedykowanych sterowników, w przypadku systemu linux dostępna jest na chwile obecną łatka na sterownik USB audio).