NFB-17.32 to stereofoniczny DAC oparty o dwa przetworniki Multi-bit Sigma Delta Wolfson WM8741 . Układy pracują równolegle, niezależnie dla każdego z torów audio. Wysoki współczynnik próbkowania – 24bit/196kHz – znacząco minimalizuje wpływ tzw. jittera na synchronizację czasową zapewniając znakomitą jakość dźwięku przy zachowaniu dynamiki na poziomie 128dB na kanał.
Przetwornik Wolfson WM8741 umożliwia wybranie jednego z trzech filtrów cyfrowych pozwalających dopasować dźwięk do preferencji słuchacza:
- Faza liniowa (filtr neutralny) – charakteryzuje się stałym „grupowym opóźnieniem” fazy sygnału audio w zakresie wszyskich częstotliwości, dzięki czemu sygnał na wyjściu jest spójny w całym paśmie
- Faza minimalna (filtr łagodny) – filtr o minimalnej fazie. Algorytm zoptymalizowany pod kątem jak najmniejszej oscylacji przed impulsem. Duża część inżynierów argumentuje, że oscylacje przed impulsem odpowiedzialne są za rozmycie ataku instrumentów perkusyjnych. Filtr o fazie minimalnej eliminuje to zjawisko.
- Filtr o stromym opadaniu (filtr ostry) – Filtr usuwający zniekształcenia aliasingu, czyli lustrzanych odbić zniekształceń spoza 20kHz w paśmie użytecznym. Osiąga się to poprzez zastosowanie ultra-stromego filtru, zaczynającego swe działania tuż za 20kHz
W połączeniu z dostępnymi opcjami tzw. oversamplingu – 2x, 4x, 8x – urządzenie umożliwia wybór jednego z 9 filtrów.
NFB-17.32, podobnie jak w większości urządzeń Audio-gd, zastosowano unikalną technologię ACSS – Audio-gd Current Signal System – sygnał cyfrowy przesyłany jest w domenie prądowej, nie napięciowej jak to ma miejsce w bardziej typowych konstrukcjach.
Innym typowym dla urządzeń Audio-gd rozwiązaniem, zastosowanym również w przypadku NFB-17.32 jest - zastosowanie wzmacniaczy wykonanych w pełni z elementów dyskretnych, bez sprzężenia zwrotnego oraz bez kondensatorów sprzęgających w module analogowym. Rozwiązanie takie zapewnia minimalne możliwe zniekształcenia brzmienia oraz wysoką liniowość dzięki czemu dźwięk pozostaje wysoce neutralny i możliwe zbliżony do tego, co zamierzone było przy realizacji nagrania.
Inne ważne cechy układu WM8741
- Anti-Clipping – brak przesterowań z sygnału wejściowego nagranego do poziomu 0dB
- Długość słowa danych wejściowych od 16 do 32 bitów
- Cyfrowa regulacja głośności z krokiem 0.125dB
Jednym z ważniejszych elementów decydujących o szczegółowości oraz neutralności dźwięku jest zasilacz. W przypadku NFB-17.32 w module zasilacza zastosowano wysokowydajny transformator R-Core oraz kondensatory o pojemności 38000µF firmy Nover, z kolei 7 grup wysokiej jakości stabilizatorów zapewnia idealny prąd zarówno dla części cyfrowej jak i analogowej. Napięcia +15V i -15V dla ACSS dostarczane są przez szybki zasilacz dyskretny.
Domyślnie interfejs SPDIF realizowany jest na bazie układu DIR WM8805 . Zamiast WM8805 można zamówić układ DIR9001 . Układ Wolfsona charakteryzuje się lepszymi parametrami i „nieco cieplejszym dźwiękiem” - ma przy tym duże wymagania odnośnie źródła oraz kabla. DIR9001 jest bardziej neutralny i mniej restrykcyjny.
24-bitowy USB Tenor TE8802#
W tradycyjnych, synchronicznych układach USB źródłem taktowania dla danych przesyłanych poprzez magistralę jest zegar komputera PC. Niestety, między innymi z powodu niedoskonałości źródła zasilania, komputer nie jest w stanie wygenerować wystarczająco stabilnego sygnału. Powoduje to, że układ USB musi się nieustannie synchronizować z zegarem PC, co powoduje powstawanie tzw. jittera.
W przypadku asynchronicznych układów - jak np. w TE8802 - układ korzysta z zegara po stronie DAC. Asynchroniczność wynika z faktu, że zegar taktujący jest niezależny od niestabilnego zegara PC, co pozwala na osiągnięcie lepszego "timingu" i minimalizację jittera.
Układ Tenor TE8802 akceptuje zarówno 16. jaki 24-bitową długość słowa PCM oraz częstotliwości próbkowania od 44.1 do 192kHz.
W przypadku systemów Window/Mac układ wymaga dedykowanych sterowników. Nowsze wersje jądra Linuksa obsługują układ bez dodatkowych czynności
32-bitowy USB VIA VT1731#
W 2012 Audio-gd wprowadził nowy, wydajniejszy, asynchroniczny układ USB. Układ VIA Vinyl Audio VT1731 oferuje rozdzielczość 16, 24 lub 32 bity
oraz częstotliwość 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz aż do 384kHz. Jak podaje producent, w przypadku nowych kości jitter jest do
15x niższy niż w przypadku Tenora TE7022.