Przetwornik DA#
Sabre ES9018 firmy ESS Technology jest uznanym przetwornikiem, stosowanym w najlepszych konstrukcjach audio na świecie. Charakteryzuje się wysoką dynamiką (133db - stereo), doskonałą szczegółowością przekazu i niskimi zniekształceniami ( < THD -120 db). Bez wątpienia te cechy predysponują go do zastosowań również w przetwornikach przeznaczonych dla użytkowników zajmujących się dźwiękiem profesjonalnie. Szeroki zakres obsługiwanych częstotliwości i rozdzielczości bitowej jest jego dużym atutem (32bit/386kHZ). Wyposażony został przez producenta w własny, zintegrowany port SPDIF, co ograniczy wpływ pośrednich układów na dźwięk lecz wymaga sygnału o doskonałych parametrach. Przetwornik aby pokazał maksimum swoich możliwości musi pracować w odpowiedniej aplikacji. W NFB-28 zastosowano bardzo dokładne falowniki z możliwością upgrade do najdokładniejszych TCXO, jak i separacje zasilania każdego modułu konstrukcji, poprzez indywidualne stabilizatory napięcia pracujące w Class A.
Konstrukcja przedwzmacniacza#
Większość konstrukcji Audio-GD jest oparta na autorskim rozwiązaniu wzmacniacza
ACSS. Wzmacniacz pracuje w domenie prądowej układu lustra prądowego. Technologia ACSS umożliwia konstrukcje wzmacniaczy bez kondensatorów sprzęgających w torze audio. W przeciwieństwie do standardowych konstrukcji opartych na wzmacniaczach operacyjnych OPA, wzmocnienie sygnału analogowego odbywa się w jednym etapie, co minimalizuje wpływ na generowany dźwięk. Wzmacniacz jest w pełni symetryczny. Sygnał w postaci zbalansowanej jest wyprowadzony bezpośrednio z przetwornika i wzmacniany równolegle aż do wyjścia XLR/ACSS.
Na wejściach analogowych zastosowano układ zbudowany z tranzystorów polowych (FET), pracujących w klasie A, automatycznie dostrajając impedancje wejściową do impedancji źródła. Tranzystory polowe (w którym sterowanie prądem odbywa się za pomocą pola elektrycznego) cechują się bardzo dużą rezystancją spoczynkową co skutkuje niskimi szumami własnymi.
Regulacja wzmocnienia#
Dzięki prądowej konstrukcji wzmacniacza
ACSS, naturalnym jest zastosowanie pasywnej regulacji I/V. Pasywna kontrola wzmacnianie jest absolutnie przezroczysta dla dźwięku, nie wprowadza żadnych zniekształceń. Nasycenie w całym zakresie jest takie samo. Efekt utraty liniowości pasma w takiej konfiguracji nie występuje. W innych konstrukcja opartych na wzmacniaczach napięciowych, aby zastosować ten typ sterowania głośnością, należy dokonać konwersji sygnału do domeny prądowej, a po wysterowaniu ponownie przekształcić sygnał na napięciowy. Dzięki zastosowaniu już na wstępie wzmacniacza prądowego, konwersja taka nie występuje. Efektem tego jest uproszczenie systemu i wydatne zmniejszenie kumulowanych zniekształceń, generowanych przez aktywne podzespoły elektroniczne. Wzmocnienie realizowane jest poprzez zespół mikro styczników i drabinki rezystorów Dale. Całość sterowana cyfrowo w 100 krokach, również poprzez pilota.
Bufor wyjściowy#
Bufor wyjściowy odpowiedzialny za konwersje I/U skonstruowany został w oparciu o 4 pary tranzystorów w układzie diamond difference. System ten zapewnia 15W mocy co daje 4x więcej prądu, niż by to wynikało z maksymalnej mocy tranzystorów pracujących w trybie single-ended. Układ diamond difference daje taką samą charakterystykę pracy jak układy pracujące w klasie A, lecz jest pozbawiony wady wysokiego prądu spoczynkowego. Bufor ten zapewnia wystarczająco dużo mocy do zasilania wszelkiego typu słuchawek (od 25 ohm), w tym ortodynamicznych zachowując klarowność, dynamikę i transparentność przekazu.
Zasilanie#
Zespól zasilaczy NFB-28 został wykonany bardzo starannie z uwzględnieniem specyfiki każdego modułu. DAC został wyposażony w bardzo wydajny transformator R-core. Główną zaletą konstrukcji transformatorów R-core jest minimalizacja pasożytniczego pole elektro-magnetycznego, które generuje zakłócenia w pozostałych podzespołach elektronicznych. Zastosowano również miedziany ekran izolujący elektromagnetycznie transformator od reszty urządzenia. Za stabilizacje prądowo/napięciową w NFB-28 odpowiada 6 niezależnych zespołów PSU. Każdy z modułów DAC ma odpowiednio dobrany, niezależny, zasilacz generujący prąd o parametrach najbardziej optymalnych dla danego podzespołu. Część cyfrowa DAC wymaga od zasilacza wysokiej stabilności napięcia przy małym zapotrzebowaniu na prąd, a priorytetem dla modułu wzmacniacza słuchawkowego jest wysoka wydajność prądowa. Dlatego aby pogodzić tak różne charakterystyki obciążeń elektrycznych, Audio-GD stosuje w swoich produktach zespoły PSU o różnych charakterystykach. Niestabilność zasilania niweczy wszelkie potencjalne zalety wykorzystywanych podzespołów. Dobry zasilacz jest podstawą każdej dobrej konstrukcji w świecie audio
 |